Székesfehérvár - Ciszterci Római Katolikus Plébánia

Megújuló orgonánk

„Az Úrnak dicséretét zengje” (Zsolt. 150.)

Hálás szívvel adunk hírt arról az örömteli eseményről, hogy befejeződött templomunk orgonájának részbeni felújítása, amely az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő hangszer felújítási programjának keretében nyert pályázati pénzből valósulhatott meg.

A "Vallási Könnyűzene Támogatása 2022."

felhívás keretében megvalósuló, VKT-FELÚJÍTÁS-22 pályázati kategóriában

4.000.000 Ft

támogatási összeggel járult hozzá az EMET

Az Úrnak dicséretét zengje." (Zsolt. 150)

című projekthez.

A Nagyboldogasszony- és Nepomuki Szent János-templom Székesfehérvár belvárosának egyik legjellegzetesebb műemléke. Meghatározó épülete a Fő utcának, és egyik legjelentősebb terméke a magyarországi barokknak. A templomot 1756-ra építették fel a jezsuiták, akik a török hódoltság után érkeztek a városba. Később a pálosok, 1813-ban pedig a ciszterciek kezelésébe került, és 137 éven át ők miséztek falai között, míg 1950-ben fel nem oszlatták őket. A rendszerváltást követően ismét az övék lett a templom és a rendház. 1948 óta plébániatemplom.

A város kulturális örökségének és hitéleti központjának aktív részese a mai napig. Kiemelkedik a Ciszterci Szent István Gimnázium, mint a rend által fenntartott iskola temploma. Otthona nemcsak a város híveinek, hanem ezen oktatási intézmény diákjainak is.

Templomunkban a pécsi Angster Orgonagyár a XX. században 3 orgonát épített. Az első, 383 opus számú hangszer 1902-ben épült. Egy manuálos (billentyűsoros) pneumatikus kúpládás orgona volt 10 regiszterrel (hangszín lehetőséggel). Ez megsemmisült.

1942-ben az 1248 opusszámú művük már 2 manuállal, redőnyművel létesült és 14 regisztere volt. Sajnos 1944-ben, amikor a déli torony belövést kapott, és a nagyharang is lezuhant, ez az orgona is megsemmisült. Csupán néhány fémsípját sikerült megmenteni, de a játékasztal és a sípszekrények elégtek.

A jelenlegi orgonát a Ciszterci Rend felkérésére ismét az Angster cég készítette 1949-ben. Ez a hangszer is 2 manuálos, redőnyműves, azonban a tervezett 16 regiszter helyett – anyagi okokból – csak 14 lett beépítve. Orgonánknak 1135 db sípja van. A legkisebb sípok 4 cm-esek, a legnagyobbak pedig 4 m-esek. Tekintettel arra, hogy az Agster cég 1869-1949 közötti 80 év alatt mintegy 1300 orgonát készített a Kárpát medencében, így ez az 1307-es opus számú hangszerük valószínűleg az államosításuk előtti utolsó átadott orgona.

Orgonánkhoz több mint 40 éve felújítás céljából nem nyúltak. A minimálisnak mondható karbantartás (motorolajozás, elektromos vezetékek cseréje, hangolás 10-12 évente, kiszáradt és kiszakadt bőrrelék cseréje) megtörtént, amely „tűzoltás” jellegűnek mondható.

A pályázattal az alábbi alapvető feltételek megvalósulását értük el:

  • elöregedett bőrök cseréje a fúvóművekben
  • a hibás relék cseréje
  • játékasztal felújítása (filcezés, billentyűk, billenőkapcsolók, setzer-kapcsolók, textilcsere)
  • orgonapad rendbetétele, megújítása
  • pneumatikus traktúra felülvizsgálata, javítása
  • meglévő sípok intonálása, hangolása, karbantartása, javítása
  • sípkonzolok javítása, megerősítése
  • orgonaszekrény karbantartása
  • szélládák és fúvók karbantartása, újrabőrözése (Zsolt
  • a megszólalás és hangzás biztosítása
  • a tiszta intonáció és hangolás biztosítása

Köszönet illeti Ringhoffer Gergely orgonaépítőt, orgonahangszer-helyreállítás szakértőt, aki rövid határidővel, minőségi munkával végezte el a Székesfehérvár-Ciszterci Római Katolikus Plébánia hangszerének felújítását.

Külön köszönet az Emberi Erőforrás Támogatáskezelőnek az orgonafelújításra adott támogatásáért.

„Szent Candid” Alapítványunk a

támogatásával